Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?

Na bezproblemowe użytkowanie nieruchomości mieszkalnej składa się wiele czynników. Im lepiej zadbasz o stan ścian, stropów oraz poprawną izolację całej konstrukcji, tym mniejsze ryzyko, ze w budynku pojawi się problem wilgoci, a tym samym zapachu stęchlizny i rozprzestrzeniającej się pleśni. W przypadku budynków, które nie były użytkowane przez wiele lat, również pojawia się ryzyko, że po wejściu do pomieszczenia poczujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Dowiedz się, jak zneutralizować brzydkie zapachy ze swojego domu lub mieszkania i jakie działania podjąć, aby problem nie powrócił po jakimś czasie.

Brzydkie zapachy w nieruchomościach – skąd bierze się ten problem?

W domach i mieszkaniach niezamieszkałych przez wiele lat może pojawić się brzydki zapach. To szczególnie częste zjawisko w przypadku budynków, gdzie nie ma odpowiedniej izolacji ścian, stropów i podłóg. Jeśli wilgoć przenika do elementów konstrukcyjnych, a właściciel obiektu nic z tym nie zrobi, prawdopodobnie zapach stęchlizny w nieruchomości pojawi się nawet w ciągu kilku miesięcy.

W nieruchomościach, gdzie nie są otwierane okna, drzwi, a przepływ powietrza jest praktycznie zerowy, brzydkie zapachy są normą. Dodatkowo stare meble umieszczone pomieszczeniach oraz brak regularnego czyszczenia nieruchomości również są czynnikami, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

W jaki sposób usunąć zapach stęchlizny?

Usuwanie zapachu stęchlizny z nieruchomości nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Musisz przede wszystkim wykonać pełne wywietrzenie i osuszenie mieszkania lub innego obiektu, szczególnie jeśli pomiary wilgotności wykazały, że w ścianach i stropach znajduje się zalegająca wilgoć.

Zawsze wtedy, kiedy odczujesz zapach stęchlizny w domu, mieszkaniu lub biurze, wykonaj kilka kroków, a skutecznie pozbędziesz się tego problemu. Kilka czynności, których powinieneś się podjąć to:

  • otwórz wszystkie okna i drzwi (jeśli to możliwe) – gruntowne wywietrzenie pomieszczeń to podstawa,
  • spróbuj dokładnie posprzątać cały dom lub mieszkanie – w ten sposób zredukujesz ryzyko rozprzestrzeniania się ogniska brzydkiego zapachy,
  • wyczyść meble, podłogi i ściany preparatami do walki z grzybem, pleśnią i brzydkimi zapachami,
  • wypierz dywany, firany i zasłony – te przesiąknięte wilgocią mogą generować brzydki zapach stęchlizny,
  • przemyj ściany roztworem wody z octem – to skuteczny domowy sposób na neutralizację brzydkich zapachów, np. z długotrwale zawilgoconych ścian.

Oczywiście jest mnóstwo domowych sposobów na usuwanie zapachu stęchlizny z nieruchomości. Niestety te nie zawsze są skuteczne, szczególnie jeśli przyczyną brzydkiego zapachu jest wilgoć utrzymująca się w pomieszczeniach przez dłuższy czas.

Usuwanie zapachu stęchlizny – kiedy warto zdecydować się na profesjonalne wsparcie?

Jeśli problematyczny zapach stęchlizny utrzymuje się w nieruchomości przez dłuższy czas, a żadne z dotychczas stosowanych metod nie przynoszą zadowalających efektów, koniecznie zdecyduj się na kompleksowe usługi. Kluczem do skutecznej neutralizacji problemu jest odnalezienie źródła i przyczyny nieprzyjemnego zapachu. Wtedy możesz podjąć stosowne działania, które poskutkują jej usunięciem.

Kontaktując się z profesjonalistami, możesz liczyć na kompleksowe wsparcie. Eksperci oprócz odnalezienia źródła problemu zaproponują pełne osuszanie pomieszczeń, odgrzybianie, a także pomiary wilgotności. Jeśli masz spory problem z zapachem stęchlizny w swojej nieruchomości, koniecznie skontaktuj się z firmą, która realizuje usuwanie nieprzyjemnych zapachów – szybko, sprawnie i rzetelnie. 

Profesjonalne metody neutralizacji brzydkich zapachów to przede wszystkim: ozonowanie pomieszczeń, odgrzybianie preparatami chemicznymi oraz osuszanie, które pozwala pozbyć się do 100% wilgoci ze ścian i stropów. Pamiętaj też, że źródłem brzydkiego zapachu mogą być bakterie, grzyby i pleśń, które oczywiście szybko usuniesz z pomocą profesjonalistów.