Mimo rozwoju nowoczesnych technologii oraz coraz lepszych materiałów wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnych wciąż dochodzi do częstych awarii i zalewania mieszkań i innych budynków. W razie zalania pomieszczeń mieszkalnych może dojść do sytuacji, gdzie nieruchomość nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania. Przywrócenie zalanych pomieszczeń do stanu używalności to naprawdę ogromne koszty. Możesz je pokryć z ubezpieczenia OC mieszkania, o ile takowe posiadasz. Sprawdź, jaki zakres obejmuje taka polisa ubezpieczeniowa i kiedy należy Ci się odszkodowanie.
Kto zapłaci za zalane mieszkanie? Dowiedz się, jak ustalić sprawcę zdarzenia?
Twoje mieszkanie uległo zalaniu i nie wiesz, w jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie? W pierwszej kolejności zrób zdjęcia i nagraj filmy, które będą dowodem w sprawie. Kolejnym krokiem jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za zalanie nieruchomości. Jeśli Twój domowy sprzęt uległ uszkodzeniu, np. pralka doprowadziła do nieszczelności połączenia przewodów wodnych, odszkodowanie za zalane mieszkanie możesz otrzymać od producenta sprzętu lub swojego ubezpieczyciela.
Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy zalane mieszkanie jest skutkiem nieprawidłowego użytkowania nieruchomości przez sąsiada z wyższych kondygnacji. W takiej sytuacji konieczne jest wskazanie sprawy. Dopiero wtedy możesz ubiegać się o należne odszkodowanie. Jeśli sąsiad nie ma wykupione polisy OC swojego mieszkania i nie poczuwa się do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, musisz skierować sprawę do sądu. W tym przypadku kluczowe są dowody, które potwierdzą, że dana osoba odpowiada za zniszczenia w Twojej nieruchomości.
Trzecia sytuacja to zalane mieszkanie w wyniku uszkodzenia rur wodno-kanalizacyjnych w budynku. Wtedy to zarządca budynku odpowiada za wypłatę odszkodowania. Najczęściej odbywa się to z udziałem zewnętrznego towarzystwa ubezpieczonego, które odpowiada za cały budynek składający się z wielu mieszkań. Podsumowując: od wskazania sprawcy zalania mieszkania zależy sposób wypłaty należnego odszkodowania.
Polisa OC mieszkania – jaki obejmuje zakres ochrony?
Planujesz wykupić polisę OC dla nieruchomości na wypadek zalania mieszkania i wysokich kosztów remontu? Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, koniecznie weź pod uwagę zakres ochrony oraz wyłączenia od odpowiedzialności. Podstawowy zakres ochrony mieszkania to:
- zalanie,
- pożar i skutki akcji ratowniczej,
- uszkodzenie sprzętu RTV i AGD,
- wybuch,
- upadek drzew,
- huragany i burze z gradem,
- przeciek dachu,
- i wiele innych…
Najlepiej wybieraj taką polisę ubezpieczeniową, w ramach której otrzymasz wypłatę świadczenia odszkodowawczego w wysokości odpowiadającej 100% kosztów remontu i osuszania nieruchomości. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym. Dzięki temu, jeśli będziesz sprawcą zalania mieszkania innej osoby, odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu, a Ty nie poniesiesz żadnej odpowiedzialności z tego tytułu.
Zalane mieszkanie – koszty remontu a kwota polisy ubezpieczeniowej
Koszt remontu po zalaniu mieszkania może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To możliwe, szczególnie jeśli zalaniu uległy wszystkie ściany, stropy, a nawet podłogi i meble. W takiej sytuacji na koszt przywrócenia nieruchomości do pierwotnego stanu składają się takie elementy, jak: osuszanie ścian i stropów, wywóz odpadów, np. uszkodzonych mebli i wyposażenia, zakup nowych sprzętów RTV/AGD i mebli, malowanie ścian, wymiana podłóg.
Ubezpieczyciel w ramach polisy OC mieszkania powinien wypłacić kwotę, która pokryje do 100% kosztów inwestycji. Przed podpisaniem umowy z danym towarzystwem warto przeanalizować całkowitą kwotę świadczenia, jaka może być przyznana w razie zalania mieszkania.
Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zalane mieszkanie?
Niestety są też takie sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania po zalaniu mieszkania. To możliwe, jeśli do zdarzenia doszło z powodu czynników wyłączonych od odpowiedzialności. Każda umowa ubezpieczenia OC mieszkania ma takie zapisy, które dotyczą najczęściej: zalania mieszkania w wyniku niedbalstwa właściciela, brak sprawnej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz użytkowania nieruchomości w sposób inny, niż przewidziany w umowie.
Chcesz przyśpieszyć proces pozyskiwania środków w ramach odszkodowania za zalane mieszkanie? Wykonaj kilka kroków:
- Powstrzymaj szkodę, czyli wyciek, aby nie doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń.
- Udokumentuj szkody, które powstały w wyniku zalania. Możesz zrobić zdjęcia, nagrać wideo i opisać dokładnie zniszczenia na protokole zniszczeń.
- Stwórz wycenę uszkodzeń i koszty osuszania z pomocą profesjonalnej firmy osuszeniowej.
- Skontaktuj się z ubezpieczycielem, prześlij dokumenty dowodowe oraz wniosek o wypłatę odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe odpowiadają najczęściej w terminie do 30 lub opcjonalnie do 60 dni w przypadku skomplikowanych spraw.
- Poczekaj na zaakceptowanie dokumentów przez ubezpieczyciela i wypłatę należnych środków.
Pamiętaj! Ostateczna decyzja o kwocie oraz możliwości wypłaty odszkodowania leży wyłącznie po stronie ubezpieczyciela.
Dlaczego warto mieć wykupioną polisę OC mieszkania?
Naprawdę warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania oraz OC w życiu prywatnym. To doskonałe zabezpieczenie na wypadek zalania mieszkania, a także uszkodzenia nieruchomości sąsiadów, np. na niższych kondygnacjach. Dzięki temu w razie niedopatrzenia unikniesz ryzyka, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za pokrycie kosztów remontu mieszkania osób trzecich.
Co więcej, polisa ubezpieczeniowa będzie w stanie pokryć do 100% kosztów remontu własnej nieruchomości, która została zalana, np. w wyniku nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania od zalania. To roczny koszt na poziomie w okolicach 1000 złotych. W porównaniu do wydatków związanych z neutralizacją wilgoci w domu oraz remontem to naprawdę niewiele.
Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczenia mieszkania?
Chcesz kupić nową polisę ubezpieczenia mieszkania, ale nie wiesz, jak wybrać najlepszą ofertę? Weź pod uwagę: cenę ubezpieczenia, zakres ochrony, wyłączenia od odpowiedzialności oraz czas trwania umowy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują także dostęp do usług serwisowych w pakiecie. Dzięki temu w razie usterek możesz skorzystać z ekspresowego wsparcia specjalistów.
Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe do podpisania polisy OC mieszkania i w życiu prywatnym, koniecznie sprawdź internetowe rankingi firm ubezpieczeniowych. Po porównaniu warunków współpracy będziesz w stanie wybrać najlepszą propozycję dla siebie.