Pomiary wilgoci – dlaczego warto je wykonać i kiedy?

Pomiary wilgoci – dlaczego warto je wykonać i kiedy?

Analiza poziomu zawilgocenia ścian, stropów oraz innych powierzchni to gwarancja szybkiego odnalezienia źródła problemu. Jeśli w Twojej nieruchomości pojawiają się oznaki zalegającej wilgoci, musisz działać szybko. W przeciwnym razie na ścianach i sufitach pojawią się ogniska pleśni i grzybów, a dodatkowo w całej nieruchomości będzie odczuwalny brzydki zapach stęchlizny. Aby zweryfikować źródło problemu i ustalić odpowiednie metody działania, zawsze warto wykonać profesjonalne pomiary wilgotności.

Czym są pomiary wilgotności i kto je przeprowadza?

Wykonywaniem pomiarów wilgotności zajmują się przede wszystkim profesjonalne firmy, które w zakres swoich usług włączają także: lokalizowanie wycieków, osuszanie, a także odgrzybianie nieruchomości. Usługa pomiarów wilgotności polega przede wszystkim na ocenie procentowego zawilgocenia: ścian, podłóg, stropów, fundamentów oraz wszystkich innych powierzchni, które mogą być narażone na długotrwałe oddziaływanie wilgoci.

Warto też dodać, że wraz z pomiarem wilgotności można dokonać oceny punktu rosy. Dzięki temy wskazanie źródła pochodzenia wilgoci jest precyzyjne. W ten sposób specjaliści mogą łatwiej dopasować metody działania tak, aby zneutralizować problem wilgoci już u źródła.

Kiedy warto wykonać pomiary wilgotności?

Jeśli chcesz samodzielnie ocenić, czy Twoja nieruchomość potrzebuje usług pomiarów wilgotności, osuszania oraz odgrzybiania – zaopatrz się tylko w domowy higrometr. Jeśli wskazania wilgotności w pomieszczeniach będą długotrwale utrzymywać się na poziomie powyżej 70%, prawdopodobnie masz problem z wilgocią. 

Poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać pułapu 68%. Jeśli chodzi o wilgotność konkretnych konstrukcji, mówimy tu o wartościach:

  • do 3% dla murów i tynków oraz warstw malarskich,
  • do 12% powierzchni drewnianych, np. podłogi,
  • do 15% powierzchni elementów konstrukcyjnych budynku, np. dach.

Musisz pamiętać, że mocno zawilgocone pomieszczenia nigdy nie nadają się do przeprowadzenia natychmiastowych prac remontowych. W pierwszej kolejności musisz skontaktować się z profesjonalną firmą, która wykona pomiary wilgotności, oceni źródło i skalę problemu, a następnie zaproponuje skutecznie działania, które pozwolą na neutralizację problemu.

Jakie pomiary wilgotności wykonują profesjonaliści?

Kompleksowa analiza poziomu wilgotności podłóg, murów i stropów to podstawa, aby skutecznie wyeliminować problem pleśni, grzybów, nieprzyjemnych zapachów oraz mokrych plam na tynkach. W ramach profesjonalnych usług możesz liczyć na takie działania, jak:

  1. Pełne pomiary wilgotności przed kupnem nieruchomości – to przydatne usługi, które pomogą Ci wykluczyć problematyczne mieszkania i domy, w których mogłaby panować nadmierna wilgoć. Wsparcie ekspertów w zakresie przedzakupowych pomiarów wilgotności dotyczy też sprawdzenia szczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sposobu izolacji budynku, np. zabezpieczającego przed podciekaniem wód gruntowych do fundamentów.
  2. Weryfikacja poziomu zawilgocenia przed i po remontach – prace wykończeniowo-remontowe w budynkach mieszkalnych często powodują, że we wnętrzu budynku panuje wysoka wilgotność powietrza. Wynika to z obecności wody w tynkach, farbach oraz wszystkich innych materiałach budowlanych – nawet w kleju do tapet czy kafli łazienkowych.
  3. Pomiar wilgotności posadzek – takie czynności warto wykonać zawsze wtedy, kiedy planujesz ułożenie nowej podłogi lub parkietu. Jeśli podłoga zostałaby ułożona na zawilgoconej powierzchni, mogłoby to skutkować jej „spuchnięciem”, a więc i z czasem koniecznością wymiany posadzki na nową.
  4. Ocena poziomu zawilgocenia tynków i gładzi – to kolejny ważny element pomiarów wilgotności nieruchomości. Przed przystąpieniem do finalnego malowania zawsze warto sprawdzić, czy tynki już dobrze wyschły. W przeciwnym razie farba mogłaby odpaść lub na powierzchni ścian pojawiłyby się tzw. odparzenia.
  5. Pomiar wilgotności po zalaniu mieszkania – w dużych blokowiskach to często realizowane usługi. Dzięki temu można wykluczyć nadmierną wilgotność ścian i sufitów po ewentualnym zalaniu nieruchomości przez sąsiada z wyższej kondygnacji. Taka analiza pomaga też w ocenie, czy mieszkanie nadaje się już do ponownego zamieszkania.
  6. Pomiary wilgotności konstrukcji dachowych – drewno konstrukcyjne jak najbardziej może zostać zawilgocone, np. poprzez zastosowanie nieodpowiedniej izolacji. Poprawnie wykonany pomiar więźby dachowej daje możliwość wykrycia nawet niewielkich ognisk wilgoci, które po czasie mogłyby nawet uszkodzić wykonaną konstrukcję.

Teraz już wiesz, kiedy warto zdecydować się na profesjonalne pomiary wilgotności oraz jak takie prace przeprowadzają eksperci z zakresu osuszania, odgrzybiania oraz oczywiście analiz wilgotności. Jeśli skontaktujesz się ze specjalistami, otrzymasz stosowne wsparcie w zakresie:

  • pomiarów wilgotności oraz analizy źródła problemu,
  • lokalizowania wycieków, np. w instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • stworzenia planu osuszania wilgoci w całej nieruchomości,
  • dopasowania odpowiednich metod działania tak, aby osuszanie przyniosło zadowalające efekty i poprawiło komfort użytkowania domu lub mieszkania na co dzień.

Zanim zdecydujesz się wykonać pomiary wilgotności, koniecznie nawiąż kontakt z profesjonalną firmą osuszeniową. Weź pod uwagę doświadczenie, kwalifikacje specjalistów oraz dostępny sprzęt, który służy nie tylko do pomiarów wilgotności, ale także osuszania pomieszczeń mieszkalnych oraz użytkowych.