Co robić w przypadku zalanego mieszkania? Poradnik dla właścicieli

Co robić w przypadku zalanego mieszkania? Poradnik dla właścicieli

Problem zalanej nieruchomości może dotknąć także Ciebie. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy masz mieszkanie w bloku – uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej mogą przydarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie są metody postępowania, aby zminimalizować skutki zalania mieszkania i otrzymać środki od ubezpieczyciela na pokrycie do 100% kosztów remontu i neutralizacji problemu z wilgocią w nieruchomości.

Powody zalania mieszkania – jakie są najpopularniejsze?

Mieszkania w blokach mogą być zagrożone zalaniem z kilku powodów. Do zawilgocenia stropów i ścian, a nawet poważniejszych uszkodzeń związanych z oddziaływaniem wody dochodzi w wyniku nieuwagi sąsiadów z górnych kondygnacji budynku. Jeśli winowajcą zalania mieszkania jest sąsiad, masz dwie opcje: ubiegać się o odszkodowanie z polisy ubezpieczenia OC mieszkania sąsiada lub bezpośrednio od winowajcy. Jeśli dana osoba nie poczuwa się do odpowiedzialności, możesz przekazać sprawę do sądu.

Inną przyczyną zalania mieszkania może być uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wtedy odpowiedzialność za pokrycie kosztów remontu i osuszania bierze na siebie zarządca budynku. W tym przypadku najczęściej działa polisa ubezpieczenia. Dzięki temu możesz ubiegać się o pieniądze na remont lub zlecić osuszanie oraz odgrzybianie nieruchomości firmie, która załatwi to bezgotówkowo i rozliczy się z ubezpieczycielem.

W sytuacji, kiedy z własnej winy z zalejesz swoje mieszkanie, również możesz otrzymać odszkodowanie. Warunkiem wypłaty środków jest podpisanie umowy ubezpieczenia OC mieszkania, które w warunkach obejmuje także zalanie z winy ubezpieczonego. Dobrym wyborem jest też dodatkowe ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jeśli zalejesz czyjeś mieszkanie, nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności i pokrycia kosztów odszkodowania z własnej kieszeni – tym zajmie się ubezpieczyciel.

Zalane mieszkanie w bloku – postępowanie krok po kroku

  1. Wykryj źródło zalania i natychmiast zareaguj. Musisz zatamować wszelkie nieszczelności, aby uniknąć większych zniszczeń w nieruchomości.
  2. Wykonaj zdjęcia, filmy i sporządź protokół zniszczenia. To podstawa, jeśli chcesz ubiegać się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej lub osoby odpowiedzialnej za zalanie mieszkania.
  3. Skontaktuj się z firmą osuszeniową – specjaliści zajmą się oceną zniszczeń, sporządzeniem kosztorysu prac, a także osuszaniem oraz odgrzybianiem nieruchomości. W ramach usług możesz skorzystać z pomocy bezgotówkowej, gdzie firma rozliczy się bezpośrednio z ubezpieczycielem.
  4. Wyślij wniosek do ubezpieczyciela o wypłatę należnego odszkodowania. Do wniosku dołącz pełną dokumentację dochodową oraz zeznania świadków. To znacznie przyśpiesza proces weryfikacji sytuacji i zwiększa szansę na bezproblemową wypłatę należnych środków.
  5. W razie odmowy lub zaniżonej kwoty odszkodowania – złóż wniosek z odwołaniem lub skieruj sprawę do sądu.

Oprócz powyższych formalności po zalaniu mieszkania musisz też czym prędzej osuszyć zawilgocone stropy i ściany, pozbyć się ognisk grzybów i pleśni, a także zdezynfekować całą nieruchomość. Najczęściej konieczne jest też wykonanie prac remontowych: malowanie ścian, wymiana podłóg, a także zakup nowych mebli, jeśli dotychczasowe uległy uszkodzeniu. 

Całkowite koszty przywrócenia nieruchomości do stanu sprzed zalania mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Taka kwota powinna być też wypłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowe na poczet pokrycia wydatków przez osobę poszkodowaną w wyniku zalania mieszkania.

Jakie dane trzeba zawrzeć we wniosku o wypłatę odszkodowania po zalaniu mieszkania?

Po sporządzeniu protokołu zniszczeń oraz zebraniu zdjęć i wideo dowodowych, musisz wypełnić wniosek do ubezpieczyciela. W dokumencie powinny znaleźć się takie informacje, jak:

  • data i godzina zdarzenia,
  • miejsce zamieszkania,
  • dane osobowe właściciela zalanego mieszkania,
  • przyczyna zalania ze wskazaniem winowajcy,
  • dane osobowe świadków,
  • czytelny podpis.

Złożenie dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego powinno odbywać się w terminie od 3 do 7 dni od czasu wystąpienia szkody. Po upływie umownego terminu wynikającego z umowy z ubezpieczycielem nie ma już możliwości ubiegania się o odszkodowanie. Jedyny wyjątek to brak obecności właściciela lokum w dniu zdarzenia – wtedy czas na złożenie wniosku może zostać wydłużony proporcjonalnie do czasu nieobecności.

Jak szybko zostanie wypłacone odszkodowanie po zalaniu mieszkania?

Po złożeniu kompletu dokumentów do towarzystwa ubezpieczeniowego możesz spodziewać się wypłaty należnych środków w terminie nawet do kilkunastu dni. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają najczęściej do 30 dni na weryfikację zdarzenia, a w skrajnych przypadkach wydłużają ten termin do 60 dni. 

Podsumowując: w przypadku zalanego mieszkania pamiętaj o tym, aby szybko pozbyć się źródła problemu, ustalić przyczynę i osoby odpowiedzialne oraz przygotować dowody w postaci zdjęć. To podstawa, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie i pokryć wysokie koszty osuszania, odgrzybiania oraz prac remontowych w nieruchomości.