Jak poprawnie powinno być wykonane ozonowanie?

Jak poprawnie powinno być wykonane ozonowanie?

Usługi powiązane z ozonowaniem pomieszczeń to czynności, które pozwalają na utrzymanie doskonałych warunków w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Ozonowanie jest najpowszechniej stosowaną metodą dezynfekcji pomieszczeń, która nie tylko neutralizuje brzydkie zapachy, ale także zwalcza wirusy i bakterie niebezpieczne dla zdrowia oraz życia człowieka. Chcesz dowiedzieć się, kto powinien zająć się ozonowaniem, jak to przebiega w praktyce i jakie są zalety ozonowania? Przejrzyj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego o procesie ozonowania.

Kto powinien zająć się ozonowaniem?

Realizacją usługi ozonowania pomieszczeń, samochodów i innych obiektów użytkowych powinny zajmować się wyłącznie profesjonalne firmy z dostępem do nowoczesnego sprzętu. Ozon to skuteczny gaz, który świetnie radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, które są potencjalnym zagrożeniem dla organizmu człowieka.

Do prawidłowego przeprowadzenia usługi ozonowania potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz akcesoria. Kilka z nich to:

  1. Generator ozonu.
  2. Wentylator, który umożliwia równomierne rozprowadzanie gazu po budynku.
  3. Miernik do pomiarów stężenia ozonu.
  4. Opcjonalnie nawilżacz powietrza, ale tylko do usuwania wirusów SARS-CoV-2.

Warto dodać też, że ozon jest cięższy od powietrza nawet dwukrotnie a okres rozpadu substancji to średnio do 30 minut.

Usługi ozonowania w praktyce – jak wygląda ta procedura dezynfekcji?

Cały proces związany z ozonowaniem pomieszczeń lub innych powierzchni, można zamknąć w czterech prostych krokach. To zbiór procedur, które skutkują uzyskaniem krystalicznie czystych i zdezynfekowanych pomieszczeń. Te będą wolne od: bakterii, wirusów, drobnoustrojów oraz innych czynników, które mogłyby negatywnie wpływać na organizm człowieka.

  1. Pierwszy krok do rozpoczęcia procesu ozonowania to przygotowanie pomieszczenia. O co tu chodzi? Otóż przed uruchomieniem generatora ozonu i rozprzestrzenieniem gazu po całej nieruchomości lub w wybranych pomieszczeniach warto: posprzątać, oczyścić powierzchnie płaskie, usunąć przyczyny nieprzyjemnych zapachów, pleśni oraz grzybów i wynieść z pomieszczeń wszystkie rośliny i zwierzęta. Konieczne jest także uszczelnienie okien, drzwi i kratek wentylacyjnych. Wszelkie cenne przedmioty i elektronikę również warto wynieść lub zabezpieczyć folią stretch.
  2. Następnie trzeba rozstawić generatory ozonu. Profesjonalny sprzęt powinien zostać umieszczony na lekkim podwyższeniu, np. na stole, dzięki czemu ozon będzie nieco wolniej opadać na ziemię. Warto też zastosować dodatkowe wentylatory podczas pracy generatora, aby szybciej rozpylić ozon po całym pomieszczeniu.
  3. Kolejny krok to monitorowanie procesu ozonowania. Najważniejsza jest stała kontrola poziomu natężenia ozonu w powietrzu, a także bieżąca weryfikacja szczelności ozonowanego pomieszczenia. Przyjmuje się, że odpowiednie stężenie ozonu podczas procesu ozonowania to średnio do 7 ppm, natomiast czas skutecznego gazowania to ok. 2 godziny od czasu osiągnięcia przez ozon stężenia roboczego.
  4. Ostatnia czynność to zakończenie procesu ozonowania, czyli wietrzenie oraz ostateczny pomiar natężenia ozonu w powietrzu. Po wyłączeniu generatora ozonu warto przewietrzyć pomieszczenie przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a następnie dokonać pomiaru miernikiem.

Teraz już wiesz, jak przeprowadzany jest w praktyce proces ozonowania pomieszczeń. Choć w większości przypadków procedury są podobne – warto decydować się na usługi ozonowania realizowane wyłącznie przez rzetelne firmy. To gwarancja, że wykonana usługa przełoży się na perfekcyjną czystość pomieszczenia.