Masz problem z wodą i wilgocią zalegającą w posadzkach? W takim razie postaw na usługi osuszania podposadzkowego, które pomogą Ci zneutralizować wszelkie ogniska wodne, które powodują rozprzestrzenianie się grzybów, pleśni, bakterii, a także brzydkiego zapachu po całej nieruchomości. Dowiedz się, kiedy mówimy o zalaniu podposadzkowym betonowej szlichty, a także jak zażegnać ten problem i uniknąć zniszczeń w budynku.
Czym jest zalanie podposadzkowe i jak sobie z tym radzić?
O zalaniu podposadzkoym nieruchomości mówimy wtedy, kiedy woda lub wilgoć przedostaje się do wnętrza betonowej warstwy podłogi. Przyczyną wystąpienia takiego problemu są nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz ociepleniowych, które zostały poprowadzone tuż pod powierzchnią podłogi.
Proces zaciągania i wnikania wody w strukturę posadzek i ścian jest długotrwały. Bardzo często zdarza się, że oznaki zalania podposadzkowego zaobserwujemy dopiero wtedy, kiedy problem urośnie już do szerokiej skali. Pierwsze objawy wilgoci podposadzkowej to:
- łuszczące się farby,
- „puchnięcie” parkietu i paneli,
- czarne plamki pojawiające się na ścianach,
- brzydki zapach w całym budynku,
- widoczne ogniska grzybów i pleśni w kącikach ścian i podłóg.
Wilgoć zalegająca pod posadzką może utrzymywać się nawet przez kilka lat. To oznacza, że problemy z nieruchomością mogą urosnąć do naprawdę poważnych rozmiarów. Możesz jednak podjąć stosowne działania, aby pozbyć się wilgoci podposadzkowej. Kilka sprawdzonych, choć często zbyt radykalnych metod to: zerwanie, czyli demontaż podłogi, skucie szlichty betonowej, wymiana mokrego styropianu na podłodze. Można zatem powiedzieć, że do usuwania wilgoci podposadzkowej niezbędne jest wykonanie generalnego remontu.
Osuszanie podposadzkowe – na własną rękę czy z profesjonalistami?
Jeśli chcesz działać szybko i zyskać gwarancję skuteczności, koniecznie wybierz profesjonalną firmę zajmującą się osuszaniem podposadzkowym. Zyskasz gwarancję, że eksperci dopasują metody osuszania tak, aby te były jak najefektywniejsze. Najczęściej stosowane są osuszacze kondensacyjne, które działają bez przerwy nawet przez kilkadziesiąt godzin.
Kiedy zalaniu podposadzkowemu ulegną warstwy izolacyjne (wełna mineralna, styropian), konieczna jest wymiana surowców na nowe, natomiast samo działanie osuszacza będzie zwyczajnie niewystarczające. Co ciekawe, nawet 1% nasiąknięcia styropianu ogranicza jego właściwości termoizolacyjne o kilkanaście procent.
Pamiętaj o tym, że problemy z wilgocią pod podłogą zawsze da się rozwiązać – wystarczy, że umówisz się na osuszanie podposadzkowe z profesjonalistami. W większości przypadków można zastosować nieinwazyjne metody osuszania, które pozwolą Ci uniknąć kosztownego remontu i jednocześnie pomogą pozbyć się wilgoci podposadzkowej, grzybów, pleśni oraz brzydkiego zapachu w całej nieruchomości.