Budowa domu lub innego obiektu budowlanego od podstaw wymaga przede wszystkim stworzenia kompleksowego planu działania. W przeciwnym razie wzniesienie stabilnej, odpornej na warunki atmosferyczne i funkcjonalnej konstrukcji byłoby praktycznie niemożliwe. Chcesz dowiedzieć się, czym jest kapilarne podciąganie wody przez mury? Jak temu zapobiegać? Czy zwykła izolacja fundamentów wystarczy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest kapilarne podciąganie wody przez budynki? Przyczyny i objawy
Zawilgocenie ścian, piwnic, a nawet fundamentów to spory problem, który rzutuje na komfort użytkowania nieruchomości. Warto mieć na uwadze, że kapilarne podciąganie wody z gruntu może w skrajnych przypadkach skutkować uszkodzeniem elementów konstrukcyjnych i spowodować, że budynek nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji.
Analizując przyczyny występowania kapilarnego podciągania wilgoci i wody przez budynek, warto wskazać na:
- brak izolacji poziomem muru,
- nieprawidłowo wykonana izolacja pionowa budynku,
- brak izolacji fundamentów,
- uszkodzenia warstw izolacyjnych murów.
Jeśli w pomieszczeniach pojawia się nadmierna wilgotność powietrza, plamy na ścianach, a także nieprzyjemny zapach – być może jest to oznaka, że doszło do kapilarnego podciągania wody przez mury. Kilka objawów, które wskazują na ten problem to:
- widoczne zawilgocenia ścian, które powodują odpadanie farby i tynków,
- plamy soli na powierzchni ścian wewnętrznych i zewnętrznych – sól z gruntu przedostaje się do wnętrza murów,
- odparzone tynki,
- zniszczenia tapet ściennych, listew przypodłogowych.
Musisz wiedzieć, że zjawisko kapilarnego podciągania wody przez mury budynku jest szczególnie groźne dla jego konstrukcji. W skrajnych przypadkach, jeśli nie podejmiesz żadnych działań i nie zabezpieczysz obiektu, może dojść do tego, że uszkodzeniu ulegnie cała konstrukcja domu lub innego budynku.
Czym skutkuje kapilarne podciąganie wody? Dlaczego trzeba zareagować?
Jeśli w budynku dojdzie już do kapilarnego podciągania wody przez mury, wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak szybko wykryjesz i zaczniesz neutralizować ten problem. Długotrwałe oddziaływanie wilgoci zaciąganej przez mury skutkuje:
- problemami zdrowotnymi u wszystkich domowników,
- wyższymi kosztami ogrzewania nieruchomości,
- rozległymi zniszczeniami,
- obniżeniem poziomu bezpieczeństwa eksploatacji budynku.
Wilgoć zalegająca w ścianach i stropach to środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. To ogromny problem dla domowników, gdyż może generować liczne problemy zdrowotne związane z pracą układu oddechowego. To także generuje dodatkowe koszty, gdyż do walki z grzybem i pleśnią trzeba skorzystać z profesjonalnych usług odgrzybiania i ozonowania pomieszczeń.
Mokre ściany często tracą swoje właściwości termiczne, a więc nie zatrzymują ciepła w pomieszczeniach. W sezonie grzewczym można odczuć wyższe rachunki za ogrzewanie, szczególnie jeśli problem kapilarnego podciągania wilgoci jest już naprawdę poważny.
Kiedy kapilarna wilgoć w murach oddziałuje na nie przez dłuższy czas, może dojść do naruszenia konstrukcji nośnej budynku. W takich sytuacjach może dojść do konieczności wymiany poszczególnych elementów lub nawet do wyburzenia budynku ze względu na zbyt rozległe zniszczenia.
Jak uniknąć kapilarnego podciągania wilgoci przez mury?
Aby uniknąć problemu kapilarnego podciągania wody przez mury, trzeba zainwestować w dobrą izolację poziomą i pionową budynku. Dobrze zaizolowane ściany i fundamenty z zewnątrz to podstawa, aby woda nie zagrażała nieruchomości. Jeśli jednak problem podciągania wody przez mury dotknie także Twojego domu – nie czekaj i skontaktuj się ze specjalistami.
Pierwszy krok to usunięcie źródła problemu, czyli wykonanie nowej izolacji. Następnie można przeprowadzić pełne osuszanie budynku wraz z odgrzybianiem – to skuteczne metody, dzięki którym unikniesz kosztownych skutków kapilarnego podciągania wilgoci przez mury.