Przeciekający sufit w domu – jak sobie z tym poradzić?

Przeciekający sufit w domu – jak sobie z tym poradzić?

Problem przeciekającego sufitu wbrew pozorom dotyczy wielu domów jedno- i wielorodzinnych, a także mieszkań w blokowiskach. Czy zdarzyło Ci się kiedyś siedzieć w salonie i zauważyć, że sufit po prostu przecieka? To sytuacja, która prawdopodobnie zmrozi Ci krew w żyłach. Mimo to nie możesz wtedy podejmować pochopnych decyzji. Tutaj liczy się spokój. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, kiedy zauważysz przeciekający sufit w domu? Sprawdź poniższy poradnik, a zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje.

Wyciek z powierzchni sufitu – co zrobić w takiej sytuacji?

Najpierw musisz czym prędzej zneutralizować źródło problemu – dopiero później podejmiesz odpowiednie kroki, które pozwolą Ci pozbyć się kłopotu i przywrócić stan swojej nieruchomości do tego sprzed zalania. Podstawą jest chłodne myślenie oraz ekspresowa reakcja. Im szybciej podejmiesz odpowiednie kroki, tym mniejsze ryzyko, że Twoja nieruchomość zostanie uszkodzona lub całkowicie zalana w wyniku wycieku wody.

Kilka kroków, które powinieneś podjąć na własną rękę po zaobserwowaniu przeciekającego sufitu to:

  1. Postaraj się szybko znaleźć źródło problemu i zatrzymać przenikanie wody.
  2. Odetnij źródło wody, które może być przyczyną problemu.
  3. Zadzwoń do firmy osuszeniowej i zajmującej się pomiarami wilgotności.
  4. Poczekaj na dokładną lokalizację wycieku oraz podjęcie działań w zakresie osuszania.

Co ciekawe, zaobserwowanie przeciekającego sufitu nie zawsze jest takie proste. Jeśli dojdzie do uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, może być tak, że pierwsze objawy przeciekania sufitu pojawią się po kilku tygodniach. Wtedy farba zacznie się łuszczyć, pękać, a ostatecznie woda zacznie kapać z sufitu.

Jeśli dojdzie do przecieku wody przez dach, zalania mieszkania przez sąsiada z wyższego piętra lub na powierzchni tynku pojawią się pierwsze oznaki oddziaływania wilgoci, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami z zakresu pomiarów wilgotności oraz osuszania. To jedyny skuteczny sposób, który pomoże Ci szybko zneutralizować ten problem.

Instalacja wodno-kanalizacyjna a cieknąca woda z sufitu

W sytuacji, kiedy przyczyną przeciekającego sufitu w domu jest pęknięta rura, musisz czym prędzej skontaktować się z hydraulikiem. Naprawa rury na własną rękę najczęściej jest niemożliwa lub mocno problematyczna. Podczas oczekiwania na serwis podstaw pojemnik na kapiącą wodę pod źródłem problemu.

Jeśli podejrzewasz, że zawilgocone ściany oraz sufit są wynikiem uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, musisz poprosić o wsparcie profesjonalistów. Eksperci zajmą się rzetelną oceną rur oraz całej instalacji, a przy zastosowaniu odpowiednich metod weryfikacyjnych są w stanie szybko zlokalizować źródło problemu.

Nieszczelny dach domu a przeciekanie sufitów

Zamieszkiwanie domów jedno- i wielorodzinnych ma to do siebie, że po latach eksploatacji konstrukcja dachu może okazać się już nieco mniej wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy występuje zjawisko przeciągającego sufitu w domu.

Aby jak najszybciej poradzić sobie z tym problemem, musisz wykonać pomiar wilgotności oraz lokalizację wycieków wody. Firma zajmująca się osuszaniem budynków pomoże Ci ustalić źródło problemu oraz opracować odpowiednią strategię działania tak, aby zminimalizować straty finansowe.

Jeśli zdecydujesz się na pomoc fachowców z Beta Osuszanie, zyskasz pełną satysfakcję z wykonanej usługi oraz nie będziesz się martwić o to, skąd pojawił się problem przeciekającego sufitu w nieruchomości. Wystarczy, że skontaktujesz się z ekspertami, poczekasz na wycenę usługi i nawiążesz pełną współpracę z Beta Osuszanie – to wszystko, co musisz zrobić, aby pozbyć się przeciągającego sufitu w domu.